۞ پایگاه خبری تحلیلی صبح تازه :
به تازگی و طراوت صبحگاهی روزتان را با تازه ترین اخبار " صبح تازه " آغاز کنید .
Monday, 25 January , 2021
امروز : دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹ - 12 جماد ثاني 1442
برگزیده »
شناسه خبر : 90392
  پرینتخانه » برگزیده اخبار, صبح تازه +, فرهنگ و هنر, گزارش/گفتگو تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱:۴۴ | 886 بازدید |
طبیعت بکر سویسی در سواد کوه شمالی

سد برنجستانک، بهشتی پنهان در مجاورت تهران

به گزارش صبح تازه،گل سرسبد ییلاق سواد کوه شمالی ، مجموعه گردشگری ‘”سد برنجستانک” است که با وجود تازه تاسیس بودن و قرار گرفتن در منطقه ای محروم پتانسیل بالایی در جذب توریست از همه نقاط کشور را داراست.

سد برنجستانک، بهشتی پنهان در مجاورت تهران

به گزارش صبح تازه، از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی پس از اینکه جهان به یکباره با شیوع ویروس ناشناخته ای به نام کووید۱۹ مواجه شد چرخه زندگی بشر در تمام ابعاد از چرخه عادی خارج شد.
زمان به عقب برگشت ، به روزهایی که طاعون سیاه تلی از اجساد سوزانده شده را در خیابان های اقصی نقاط اروپا به تصویر میکشید و انسان مستأصل از درمان به زودی دریافت جهان پس از طاعون چاره ای ندارد جز آنکه رنسانس دیگری را آغاز کند. مشاغل بسیاری تا ورطه نابودی پیش رفتند ، مشاغل جدید بازارهای کهنه و سنتی را کنار زدند . اتفاقی که در ماههای اخیر دوباره شاهدش بوده ایم. شکل رعایت بهداشت و درمان، مفهوم غذا و سلامتی طریقه تحصیل و سواد آموزی، حتی سواد تشخیص اخبار درست از نادرست نیازهائی است که جهان پس از کرونا باید از نو بیاموزد .
در عصر شکافتن اتم ، شیوع کرونا به سازمان جهانی بهداشت آموخت هر سرفه و عطسه ای تا زمانی که درمانی قطعی برای پاکسازی ریه های آلوده به ویروس ندارد همانند شلیک گلوله ای است که به سادگی میلیونها نفر را در مرفه ترین کشورهای جهان از پا درمیآورد. آنچه مسلم است اینکه همزیستی انسان با طبیعت اطرافش هم چون گذشته نخواهد بود.
سواحل دریا ، پارکها، رستوران ها و بسیاری لذت های همیشگی به تماشای باغچه آپارتمان ها از پشت پنجره محدود میشود .
پس از شیوع کرونا اصلی ترین نیاز بشر تا زمانی نامعلوم مواد ضد عفونی ماسک و دستکش خواهد بود.

حال سوال اینجاست که در مدت زمان وقوع پاندمیک های مشابه کرونا امرار معاش مشاغل وابسته به طبیعت گردشگری و صنعت توریسم از کجا تامین میشود ؟ آیا این مشاغل محکوم به نابودی هستند ؟

برای درک بهتر موضوع به از یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری استان مازندران واقع در سواد کوه شمالی رفته ایم و گزارشی تهیه کرده ایم که در ادامه می‌خوانید..

منطقه سواد کوه شمالی در فاصله ۴۵کیلومتری قائم شهر یکی از ناب ترین تصاویر گردشگری استان مازندران است. طبیعت سرسبز سواد کوه با داشتن هفت آبشار شناخته شده و دسترسی کامل به فضای جنگل و کوه و دشت یکی از پر بازدید ترین نقاط توریستی و گردشگری استان مازندران و همچنین راه مواصلاتی سفر زائران به مشهد محسوب می‌شود.
گل سرسبد ییلاق سواد کوه شمالی ، مجموعه گردشگری ‘”سد برنجستانک” است که با وجود تازه تاسیس بودن و قرار گرفتن در منطقه ای محروم پتانسیل بالایی در جذب توریست از همه نقاط کشور را داراست.
از طرفی طی شش ماهه گذشته اکثر شهرستان های استان مازندران در زمره نقاط قرمز شیوع کرونا در سطح کشور محسوب شده ، مضاف بر این تردد کثیر مسافران نوروزی با توجه به توصیه های شبانه روزی رسانه ها به حفظ قرنطینه و ترک کردن سفرهای غیر ضروری به عواقب ناشی از شیوع دامن زد.
به راستی چه مجموعه عواملی ورود به مجموعه های بوم گردی و تفریحی را با وجود خطر مرگ برای گردشگران اجتناب ناپذیر می‌کند ؟
مدیر عامل مجموعه آقای قلی پور در تعریف ظرفیت های مجموعه برنجستانک می‌گوید :
روستای برنجستانک که نام دیگرش دهکده آبی طبرستان است به خاطر سوئیت های اقامتی اش به کلبه های سوئیسی معروفند. نوزادی نوپاست که در تاریخ ۹۷/۲/۱تاسیس شده و یک مجموعه خصوصی دولتی در قالب BOLTاست. BOLTبه مجموعه قوانینی گفته میشود که معمولا دولتها یا سازمان های وابسته به دولت برای معماری ، طراحی سازه ، طراحی تاسیسات و ساختمان تعریف میکنند و مجریان طرح باید از آن تعاریف تبعیت کنند . هدف از این قوانین دارا بودن حداقل استانداردها و سلامت ساختمان و رعایت نکات ایمنی حین کار و پس از اتمام آن است ، کلبه های کوچکی که برای اقامت مسافران در کوتاه مدت طراحی شده از این دست سازه ها هستند.
با نگاهی گذرا به داخل کلبه ها میتوانیم امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی و حمام ، اسپیلت، تلویزیون ، سرویس خواب و آشپزخانه ای کوچک را در فضای جمع و جور کلبه ها پیدا کنیم.
یکی از شرکای ساخت و احداث این دهکده آبی آب منطقه است که به نقل از قلی پور سد زمزم و روستای برنجستانک را در طرح های ملی استان مازندران گنجانده و در ازای مجوز ساخت و ساز اقامتگاه‌ها بخش خصوصی متعهد شده بخشی از درآمد حاصله را به عنوان اجاره بها به سازمان آب اختصاص دهد .
در نهایت با همت سرمایه گذاران خصوصی مجموعه گردشگری سد زمزم در قالب ۱۰۰ هکتارپارک جنگلی حفاظت شده و ۱۰۰ هکتار فضای آبی اجازه بهره برداری گرفته است.

یکی از مهمترین اهداف مجموعه بر اساس تعهد اجرایی بین بخش خصوصی و دولتی این بوده که بتوانیم محیطی فراهم کنیم که در شرایط فعلی دلار و ارز در کشور بماند ، یعنی گردشگران به جای اقامت در جزایر کشورهای اطراف مانند ترکیه بتوانند از بهترین منابع و پتانسیل های طبیعی در کشور نهایت استفاده را ببرند.

برمی گردیم به موضوع اصلی گفت و گو و تاثیری که بروز بحران هایی مثل کرونا بر اقتصاد کشور و خصوصا صنعت گردشگری وارد کرده است.
بیکاری ناشی از شیوع کرونا چه تاثیراتی بر ادامه حیات چنین مجموعه هایی میگذارد که علاوه بر نوپا بودن با سرمایه شخصی اداره میشوند ؟

پاسخ مدیر عامل مجموعه، قلی پور به این سئوال سر راست است ؛ اگر کمک های دولتی مانند وام های کم بهره و بلاعوض به کمک شرکای چنین مجموعه هایی نیاید قطع به یقین منجر به تعطیلی مجموعه میشود. زیرا هدف از ساختن اقامتگاه‌های این‌چنینی که در مقایسه با دیگر مجموعه ها در سطح کشور مانند اقامتگاه‌های جزیره کیش در منطقه محروم سواد کوه بی نظیر است پیشبرد یک هدف نبوده است.
قلی پور ضمن معرفی مدیریت داخلی مجموعه اداامه میدهد ، ایشان بازنشسته سازمان آب است و تمام پرسنلی که در بخش های مختلف از رستوران و قایق موتوری ها گرفته تا حفاظت و نگهبانی بر سر کار حاضرند بومی همین منطقه هستند. پس علاوه بر حفظ ارز ملی ، برای ۱۲۰ نفر از اهالی استان اشتغال زایی کرده ایم.
هر مسافری برای یک بار بازدید از این محوطه میتواند در مکانی حفاظت شده ضمن داشتن حریم خصوصی در چهار فصل سال از باشگاه اسب سواری، مجموعه رستوران ها ، رستوران شناور ، کشتی تفریحی ، قایق های پدالی، صید و برداشت ماهی ، زیپ لاین ، لنسر زنی و…لذت ببرد و عوارض خروج هم نپردازد.
این اتفاق بخصوص برای مسافرانی که چهل و هشت ساعت زمان طی میکنند تا از راه شمالی کشور عازم مشهد شوند دلچسب تر است.
قلی پور تاکید می‌کند مجموعه های همجوار سد زمزم مانند سد لفور، آبشار سنبل رود ، اقامتگاه‌های بوم گردی شیاده و امثال آن‌ها اگرچه چشم نوازند اما ظرفیت های گنجانده شده در سد زمزم تا کنون را ندارند. بنا بر چنین الگویی طراحی ساخت بهره برداری و اجرای و تکمیل پروژه هایی ازین دست نیازمند وام هایی بالغ بر ده میلیارد تومان است .

با توجه به گفت و گوی انجام شده و در بازگشت از سواد کوه با تماشای جنگل های انبوه جوارم و گذر از باران ریز و دشت های نقاشی شده استان مازندران تنها دلتنگی بر جای مانده دوری از اقامت در کلبه های سویسی برنجستانک نیست. ترس برچیده شدن کسب و کار عده زیادی از روستائیان منطقه و بسته شدن درب ورودی چنین اماکنی به مراتب ملال آور تر است ، به خصوص با در نظر گرفتن این مهم که دنیای کسب و کار پس از پایان دیر هنگام ویروس کرونا دنیای قبلی نخواهد بود و تغییرات بنیادی خواهد داشت.
بی شک عمر جهان و طبیعت بدون رد پای انسان آسیبی نخواهد دید و بالعکس همانطور که در شش ماهه گذشته شاهد بودیم طبیعت در آزاد ترین شکل خود نف سی دوباره کشید، این ما هستیم که چاره ای نداریم تا گذر از این شرایط پناهگاه امنی به نام طبیعت و مشاغل مربوط به صنعت توریسم را دریابیم، ارج بگذاریم و حمایت کنیم.

 

 

نویسنده : لادن خاقانی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.