۞ پایگاه خبری تحلیلی صبح تازه :
به تازگی و طراوت صبحگاهی روزتان را با تازه ترین اخبار " صبح تازه " آغاز کنید .
Sunday, 27 September , 2020
امروز : یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹ - 10 صفر 1442
شناسه خبر : 84154
  پرینتخانه » برگزیده اخبار, فرهنگ و هنر تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲ | 63 بازدید |
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ:

جایگاه انجمن های اسلامی در جهاد علمی/انجمن‌های اسلامی باید سواد رسانه‌ای دانش آموزان را بالا ببرند

 به گزارش صبح تازه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن های اسلامی دانش آموزان را خط مقدم انقلاب در مدارس به ویژه در کشاکش مشکلات سیاسی دانست و گفت: این انجمن‌ها باید سواد رسانه‌ای دانش آموزان را بالا برده و در حوزه تقویت بهداشت فردی و اجتماعی نیز نقش بسزایی ایفا کنند.

جایگاه انجمن های اسلامی در جهاد علمی/انجمن‌های اسلامی باید سواد رسانه‌ای دانش آموزان را بالا ببرند

به گزارش صبح تازه، سید عباس صالحی روز سه شنبه در مراسم پاسداشت سالگرد تاسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، گفت: اتحادیه و بطور وسیع تر انجمن‌های اسلامی در دهه اول انقلاب کارکردهای بسیاری داشته و در دهه پنجم انقلاب نیز انتظارات جدیدی به تناسب تغییر و تحولات جامعه می توان از آنها داشت.

وی افزود: انجمن در دهه اول انقلاب کنشگر فعال سیاسی در جبهه انقلاب بود، چرا که شرایط جامعه در چند سال اول عادی و آرام نبود و فضایی پرتنش در جامعه حاکم شده بود.

انجمن های اسلامی سپر صیانتی کشور در مدارس

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به اینکه خاطرات زیادی را طی سال‌های ۶۰-۵۷ داشتیم که انجمن های اسلامی سپر صیانتی کشور در مدارس محسوب می شدند، گفت: با نگاه به نیم میلیون مبارز در جنگ تحمیلی و ۳۶ هزار شهدای دانش آموز، تامل می شود که چطور یک نوجوان توانسته  در دوران دفاع مقدس سنگر انقلاب باشد.

صالحی در ادامه، انجمن های اسلامی دانش آموزی را پل ارتباطی مدرسه و جبهه دانست و گفت: زمان شکل گیری انجمن های اسلامی هنوز کانون های متعدد دانش آموزی در مدارس شکل نگرفته بود، این درحالی است که انجمن های اسلامی دانش آموزی به شکل خودجوش و مردمی ایجاد شدند و توانستند یک فضای شورآفرین در مدارس را  ایجاد کنند.

تاکید بر تقویت مهارت های  فردی

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه سخنان خود همچنین تقویت مهارت های  فردی را یکی از کار کردهای انجمن اسلامی دانش آموزان  در دهه اول انقلاب دانست و اظهار داشت: نظام آموزشی سلطنتی در زمان طاغوت ساز و کارهایی داشت که متناسب با ارزش های دینی و بومی نبود و حضور این انجمن ها پس از انقلاب توانست این فضا را به سمت ارزش ها و یادگیری دینی سوق دهد.

صالحی همچنین انجمن های اسلامی را عملا یک نهاد غیررسمی در مدارس دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب دینی بود و در این راستا نیز نقش انجمن های اسلامی دانش آموزی در جهت ایمان و معرفت دینی بسیار پررنگ بود.

وی به تغییرات درونی و بیرونی دهه پنجم اشاره و تاکید کرد: در این دهه شاهد یک نسل دیجیتال هستیم که کاردکردهای آنان نیز در این محیط شکل گرفته است.

مصرف اینترنت روزانه دانش آموزان ۵ ساعت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این نکته که از ۲۸میلیون گیمر و بازیکن در فضای بازی های رایانه ای ۱۸میلیون زیر ۱۸سال هستند و مصرف اینترنت روزانه در این فضا ۳ساعت بوده که در بین دانش آموزان ۵ساعت به بالاست.

صالحی معتقد است انجمن های اسلامی دانش آموزان باید سواد رسانه ای دانش آموزان را بالا برد و از سوی دیگر در حوزه تقویت بهداشت فردی و اجتماعی نیز نقش بسزایی ایفا کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور، تصریح کرد: در حوزه سلامت روانی  حدود یک درصد دانش آموزان  در معرض آسیب های شدید روحی و روانی و ۳۰درصد از آنها نیازمند توانمند سازی هستند که همین آمار بیانگراهمیت بیشتر به فضای آموزش روانی را نشان می دهد.

جایگاه انجمن های اسلامی در جهاد علمی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش و جایگاه انجمن های اسلامی در جهاد علمی، گفت: بنا بر فرمایشات  رهبر انقلاب،«موتور تحرک انقلاب وجود علم و دانش در جامعه است، دانش آموز آشکارترین وسیله و لازمه قدرت یک کشور است».

صالحی با بیان اینکه نقش انجمن های اسلامی صیانت از انقلاب است، خاطر نشان کرد:  این نقش انجمن های اسلامی نیازمند کارکردی مستمر است، انقلاب اسلامی  در هر دوره ای با مخاطراتی همراه است، از این رو صیانت انجمن ها از انقلاب  واجب است.

وی خاطر نشان کرد: امروز کشور در محاصره تبلیغاتی توسط جنگ رسانه ای جهان قرار گرفته ،  انجمن های اسلامی می تواند وظیفه خود را در صیانت از انقلاب اسلامی در این خصوص نیز ایفا کنند.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله مسئولان حاضر در این همایش بودند.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در یک نگاه

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با هدف ایجاد وحدت و هماهنگی بین انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور و به منظور حراست از دستاوردهای انقلاب و تحقق ارزشهای اسلام و آرمانهای انقلاب اسلامی و جهت بخشیدن به فعالیتهای صنفی دانش‌آموزان مسلمان و متعهد، در سال ۱۳۵۸ با حمایتهای معنوی و مادی حضرت امام خمینی (ره) تأسیس و طی سالیان متمادی در زمینه تربیت نیروهای مخلص دانش آموزی و حضور آنها در صحنه‌های انقلاب اقدام نموده است. اکنون که نظارت عالیه بر جریان فکری و فرهنگی اتحادیه با انتصاب نماینده از سوی مقام معظم رهبری محقق شده است با عنایت به اینکه اتحادیه مشمول قانو ن احزاب، انجمنها و جمعیتهای سیاسی مصوب سال ۶۰ نیست و از طرفی دستگاه دولتی نیز محسوب نمی‌شود به عنوان یک مجموعه فرهنگی با شخصیت حقوقی مستقل برای تحقق اهداف مذکور و در چارچوب این اساسنامه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. ماده ۱) تعریف: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان که در این اساسنامه اختصاراً اتحادیه نامیده می‌شود نهادی است غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل که به عنوان یک مجموعه فرهنگی برای سازماندهی، هدایت و پشتیبانی انجمن‌های اسلامی مدارس سراسر کشور با عنایت حضرت امام (ره) شکل گرفته و کماکان تحت نظارت عالیه مقام معظم رهبری و نماینده منصوب از سوی ایشان فعالیت می‌کند.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان خیمه انقلاب اسلامی در مدارس و محیط دانش آموزی کشور است. از روزگاری که -حوالی سال ۱۳۴۳ شمسی- دانش آموزان غیرتمند این مملکت زیر لوای انجمن های اسلامی با رژیم ستمشاهی مبارزه کردند تا بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی که از سال ۱۳۵۸ و با فرمان امام خمینی (ره) این تشکل حیات رسمی خود بعد از انقلاب اسلامی را برای «حراست از دستاوردهای انقلاب و تحقق ارزشهای اسلام و آرمانهای انقلاب اسلامی و جهت بخشیدن به فعالیتهای صنفی دانش‌آموزان مسلمان و متعهد» آغاز کرد و با آغاز جنگ تحمیلی پرچمدار اعزام نوجوانان داوطلب به جبهه های دفاع مقدس و مفتخر به تقدیم ۱۶ هزار لاله آسمانی به این نهضت مقدس شد.

و با این سابقه شکوهمند و پرافتخار حالا اتحادیه با حضور پررنگ و جدی در تمام استانهای کشور و ایجاد شبکه ارتباطی با بیش از ۱۱ هزار مدرسه دوره متوسطه کشور و حضور بیش از ۳۰ هزار عضو فعال دانش آموز ، علمدار فعالیت های تربیتی- فرهنگی در سطح مدارس متوسطه کشور است. تا دانش آموزان برومند این سرزمین بتوانند با ایده ها و خلاقیت های نوجوانانه خود مشق کنند فعالیت های تشکیلاتی، فرهنگی و تربیتی را در کنار جهاد علمی. تا بتوانند آینده سازان این مرز و بوم باشند و رهپویان فرمان رهبر انقلاب که به ایشان لقب «افسران جوان جنگ نرم» را اعطا کردند.

این تشکل دانش‌آموزی مفتخر است به حضور نماینده رهبری معظم انقلاب از ابتدای انقلاب اسلامی. آیت‌الله امامی کاشانی و آیت‌الله احمد جنتی از جمله نمایندگان امام راحل عظیم‌الشأن و رهبر فرزانه انقلاب در این تشکل بوده‌اند. در حال حاضر نیز حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری نماینده رهبری معظم انقلاب در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.