۞ پایگاه خبری تحلیلی صبح تازه :
به تازگی و طراوت صبحگاهی روزتان را با تازه ترین اخبار " صبح تازه " آغاز کنید .
Thursday, 13 May , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 2 شوال 1442
شناسه خبر : 93484
  پرینتخانه » اجتماعی, برگزیده اخبار, ویژه, یادداشت روز تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲:۰۴ | 233 بازدید |
رعایت پروتکل های بهداشتی در وسایل حمل و نقل عمومی (6)

کرونا، قاتل خاموشِ سفرهای برون‌شهری با اتوبوس

مهدی قنبر، روزنامه نگار

کرونا، قاتل خاموشِ سفرهای برون‌شهری با اتوبوس

به گزارش صبح تازه، صنعت توریست در همه کشورهای دنیا به دلیل آسیب‌پذیر بودن سیستم‌های حمل‌ونقل با شیوع ویروس کرونا دچار اختلال شده است وبه دلیل تراکم جمعیتی بالا بیشترین تأثیر گذاری را دارد. چراکه وقتی مسافری از نقطه ای به نقطه دیگر تردد می‌کند خواه‌ناخواه ویروس را نیز با خود جابجا و در طول مسیر به دیگران منتقل می‌کند. البته برخی از این وسایل نقلیه نامطمئن و برخی دیگر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی قابل‌اعتمادتر هستند.

اتوبوس‌های برون‌شهری به دلیل نداشتن سیستم تهویه مناسب، تراکم مسافران و زمان طولانی حضور در آن، احتمال سرایت بیماری را بالا می‌برند. همین امر سبب شده تا اتوبوس ناایمن‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی لقب بگیرد. از سوی دیگر چون این بیماری در آغاز علائمی ندارد تستی هم گرفته نمی‌شود و از مسافرت فرد آلوده احتمالی در حمل‌ونقل زمینی به‌ویژه ناوگان اتوبوس‌رانی جلوگیری نمی‌شود، پس زمانی که مسافران در حال استراحت در اتوبوس هستند سیستم تهویه هوا، ویروس کرونا، این قاتل خاموش را به آهستگی و در کمال خونسردی در سراسر اتوبوس به حرکت درمی‌آورد و ممکن است از پس این سفر بسیاری در اتوبوس آلوده و این آلودگی به شهرهای محل سفر نیز سرایت کند و آمار فوتی‌ها را افزایش دهد.

اما آیا می‌توان از این وسیله نامطمئن برای سفرهای برون‌شهری در سفرهای ضروری استفاده کرد؟البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توان ریسک ابتلا به کرونا را در اتوبوس های برون شهری کم کرد ولی نمی‌توان از ایمنی آن اطمینان حاصل کرد. برای این کار علاوه بر پروتکل‌های بهداشتی مرسوم باید پروتکل‌هایی در خصوص بهداشت محیط در نظر گرفت شود

بی‌شک کاهش و محدودیت در مسافر گیری در اتوبوس‌های برون‌شهری از ۳۰ به ۱۵ مسافر و نحوه جانمایی صندلی آن‌ها با بیشترین فاصله اجتماعی از اصلی‌ترین پروتکل بهداشتی این وسیله نقلیه است. رانندگان حق سوار کردن مسافر بین‌راهی را ندارند، نظارت بر ظرفیت مسافر از مبدأ با شرکت‌های مسافری است ولی در طول مسیر پلیس‌راه بر تعداد و ظرفیت مسافران باید نظارت کند تا مبادا راننده‌ای تخلف کرده و بیش‌ازحد ظرفیت مسافر سوار کند. ضدعفونی وسایل حمل‌ونقل در آغاز و پایان هر سفررعایت شود. استفاده از سیستم تهویه مطمئن و چرخش هوا از بیرون به داخل که باعث می‌شود هوای تازه در اتوبوس به جریان بیفتد ضروری است. و باز کردن دریچه‌های سقفی اتوبوس در شرایطی که برودت هوا را بالا نبرد امکان پذیر شود. همچنین تهویه خودرو همواره باید روشن باشد. این‌ها همگی نکاتی مهم در ایجاد ایمنی و سلامت مسافران اتوبوس‌ها هستند.

از دیگر نکاتی که باید توسط رانندگان اتوبوس‌ها رعایت شود. عبارت است از: ارائه پکیج‌های بهداشتی در ابتدای مسیر و آمادگی تحویل اقلام بهداشتی در طول مسیر و در صورت درخواست سرنشینان اتوبوس صورت گیرد. ارائه هر نوع نوشیدنی و خوراکی به مسافران فقط به‌صورت بسته‌بندی مجاز است. بسته‌بندی تمام اقلام، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها باید گندزدایی شوند تا امکان انتقال آلودگی به مسافران به صفر برسد. استفاده از ظروف دربسته برای زباله‌ها و نیز تعویض کیسه‌های زباله مسافران در طول مسیر تا زباله‌های ناشی از تماس احتمالی فرد آلوده در فضای باز قرار نگیرد. راننده، کمک‌راننده و خدمه موظف به استفاده از ماسک هستند. کمک‌راننده یا خدمه در هنگام سرویس‌دهی و توزیع مواد غذایی یا نوشیدنی به مسافران و یا تحویل چمدان‌ها و دریافت بلیت باید از دستکش استفاده کنند. هنگام سوخت‌گیری از ماسک و دستکش استفاده شود یا این امر به متصدی جایگاه سوخت سپرده شود.. هنگام توقف بین‌راهی از واحدهای بین‌راهی دارای مجوز استفاده شود. کفش‌های مسافران در بدو ورود به خودرو با وایتکس رقیق‌شده ضدعفونی شوند. برای پرداخت عوارض بزرگراهی ترجیحاً از روش‌های الکترونیکی استفاده شود. در صورت مشاهده مسافر با علائم کرونا به وی ماسک و دستکش داده شود. وسایل نظافت مورداستفاده در اتوبوس پس از هر بار استفاده گندزدایی شود. مواد غذایی و آب آشامیدنی ترجیحاً دربسته بندی‌های یک‌بارمصرف انجام گیرد. سطوح دارای تماس مشترک در اتوبوس ازجمله کف، درها؛ دستگیره‌ها، اجزای مختلف صندلی، قفل کمربندهای ایمنی، چراغ‌ها، دیوار و پنجره‌ها، ویدئو و مانیتورها، هدفون‌ها و وسایل عمومی و نظایر آن با دستمال تمیز و خشک‌شده و سپس گندزدایی گردد. نصب ظروف حاوی مواد ضدعفونی‌کننده دست‌ها با پایه نگه‌دارنده در اتوبوس نیز الزامی است.

همچنین بهتر است تعداد توقف‌ها بنا به خواست مسافران بیشتر شود. چراکه به‌این‌ترتیب آن‌ها می‌توانند از اتوبوس پیاده شوند تا میزان آلودگی بودنشان در اتوبوس کمترشده  و همچنین می توانند از هوای تازه بیرون اتوبوس استفاده کنند.

مسافرانی که تصمیم به سفر با اتوبوس‌های بین‌شهری می‌گیرند باید نسبت به عواقب و شرایط حاکم بر آن مطلع باشند و نکات بهداشتی را رعایت کنند. نخست اینکه تا می‌توانند از سفر با اتوبوس چه ضروری و چه غیرضروری اجتناب کنند. اما در صورت اضطرار بکوشند تا قبل از سفر از سلامت جسمانی خود و نداشتن علائم سرماخوردگی و به همراه داشتن اقلام بهداشتی از جمله دستکش یک‌بارمصرف، ماسک، محلول ضدعفونی دست اطمینان حاصل کنند. در صورت امکان بلیت سفر را اینترنتی خریداری کنند. در سفرهای کوتاه از مواد غذایی سبک که در منزل تهیه‌شده استفاده شود و در سفرهای طولانی فقط از واحدهای بین‌راهی تحت نظارت وزارت گردشگری، غذای بسته‌بندی خریدارکنند. پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل‌های اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت به‌خوبی شستشو داده و خشک کرده یا از محلول ضدعفونی دست استفاده کنند. پس از خرید هر نوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده، بسته‌بندی آن ضدعفونی شود. مسافران برای افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند. از استعمال دخانیات به دلیل تأثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و مستعد نمودن افراد در ابتلا به ویروس کرونا خودداری شود.

پایانه‌های مسافربری نیز ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی خاصی هستند که باید توسط دفاتر شرکت‌های مسافری رعایت شود. مسافران تا حد ممکن از خریدهای اینترنتی استفاده کنند و یا در هنگام تهیه بلیت از گیشه‌ها با رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی گیشه، از ماسک و دستکش استفاده کنند. مسافران در سالن‌های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی‌ها بنشینند و از دست زدن به دستگیره‌ها یا لبه صندلی‌های عمومی خودداری کرده و در صورت تماس دست، دست‌ها را شستشو دهند. از دراز کشیدن روی نیمکت‌ها نیز جداً خودداری شود.

برای اقامه نماز در نمازخانه‌های عمومی به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست‌ها را شسته یا ضدعفونی کنند همچنین تا حد امکان رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای انفرادی توصیه می‌شود. همچنین از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.

مدیران پایانه‌ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل‌های تجمع مسافران و کارکنان، سرویس‌های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن‌ها و صندلی‌های انتظار، نمازخانه‌ها، بوفه‌های مواد غذایی، غرفه‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها اهتمام ورزند و از گندزدایی مستمر لوازم گیت‌های بازرسی که در تماس هستندو چرخ‌دستی‌های عمومی و امثالهم مطمئن شوند.

با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها محدودیت‌های شدیدی را در سفرهای برون و درون‌شهری اعمال کردند تا جلوی رشد اپیدمی ویروس کرونا را بگیرند. همین محدودیت‌ها در ابتدای شیوع ویروس کرونا در شهرهای قرمز کشور به‌طورجدی اعمال شد و باعث کاهش بسیاری از ترددها و جلوگیری از شیوع بیماری و ویروس کرونا به سایر نقاط کشور شد. این امر امروز که در موج سوم کرونا هستیم در اتوبوس‌های برون‌شهری بسیار جدی پیگیری می‌شود. طبق آخرین دستورالعمل صادرشده از سوی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، شرکت‌های مسافربری ملزم به رعایت تمامی محدودیت‌های اعمال‌شده برای مقابله با بیماری کرونا هستند. هیچ محدودیتی درباره آن‌ها برداشته نشده است. و آن‌ها ملزم به رعایت پروتکل‌های سفت‌وسخت بهداشتی هستند. در غیر این صورت و با کوچک‌ترین گزارش تخلفی در این خصوص توسط مسافران، جرائم و لغو امتیاز در انتظار آن‌ها است

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.